Rengeteg csapdába sétálhatunk bele az önéletrajzírás közben, és nagyon sokan sajnos meg is teszik. Mire ezeket észreveszik, már késő, lecsúsztak az állásinterjúról, hiszen első benyomásból csak egy van, ezt nem lehet kijavítani. Ne feledd, a munkaadóknak nincs idejük több száz önéletrajzot átolvasni, így akár apró hibák miatt is egyből a kukában landolhat a pályázatunk. Összegyűjtöttük a 10 leggyakoribb hibát, amit érdemes elkerülnöd az önéletrajz írásakor.
1. Helyesírási és nyelvhelyességi hibák
Alapnak kéne lennie, hogy az önéletrajz hibátlan változatát küldöd el, mégis rengetegszer előfordul, hogy benne maradnak apróbb vagy kevésbé apróbb hibák a dokumentumban. Miután már órákat dolgoztál az önéletrajzod megírásán és átnézésén, nagyon nehéz bene a hibákat észrevenni. Ezért érdemes kicsit félretenni, aludni rá egyet, és friss szemmel rátekinteni. Az is jól tud jönni, ha valakinek elküldöd, és ő is átolvassa, az a biztos, ha más is ellenőrzi. Az ilyen hibák rossz benyomást keltenek és egy negatív első benyomást eredményeznek. Tedd meg a szükséges lépéseket, hogy elkerüld ezeket.
2. Csak a munkaköröd leírására fókuszálsz
A legtöbb esetben nem lesz elegendő, ha az önéletrajzod annyiból áll, hogy felsorolod a korábbi munkakörödben betöltött feladataidat. Koncentrálj ezek helyett, vagyis inkább mellett a számszerűsíthető eredményidre, amelyek bebizonyítják, hogy értékes munkaerő vagy, és nagymértékben hozzá tudsz majd járulni a vállalat sikereihez.
Rossz példa:
Ügyfélszolgálati munkatárs
- Telefonhívások fogadása
- Ügyfél e-mailek megválaszolása
- Ügyfélpanaszok kezelése
Inkább ezt a formát használd:
Ügyfélszolgálati munkatárs
- Naponta átlagosan 30 ügyfélproblémát oldottam meg telefonon és e-mailen keresztül, 95%-os ügyfélelégedettségi arány mellett.
- Az ügyfélpanaszok megoldási idejét 25%-kal csökkentettem hatékony problémamegoldási technikák bevezetésével.
- Háromszor nyertem el a „Hónap dolgozója” címet a teljesítménymutatók folyamatos túlszárnyalásának köszönhetően
3. Túl sok információ szerepeltetése
Sok esetben a legjobb, ha az önéletrajz egy vagy két oldalra korlátozódik. Ha túl sok mindent zsúfolsz össze, az taszító lehet a kiválasztást végző személyek számára. Biztosan nem fognak végigolvasni több száz pályázatot az elejétől a végéig, a lényegre fognak koncentrálni. Így az irreleváns információk között elveszhet a lényeg, azok az eredmények és készségek, amelyek kiemelnek téged a többi jelentkező közül. Fogalmazz tömören, lényegre törően, nincs szükség töltelékszavakra, fölösleges információkra.
4. Túlzott szerénység
Legyél mindig lényegretörő és egyértelmű. Nem kell szerénykedni, fontos, hogy az érdemeid alapján mutasd be magad. Legyél büszke az eredményeidre, oszd meg bátran a díjaidat, az elismeréseidet, az eredményeidet. Fontos, hogy lássák, pozitív hatással voltál korábbi munkahelyeid eredményességére.
5. Túlságosan általános önéletrajz
Sokan követik el azt a hibát, hogy ugyan azt az önéletrajzot küldik el mindenhova. Ez sajnos a legtöbb esetben nem igazán lesz hatékony. Hogy miért? Mert nincs bennük semmi specifikus! Sokkal eredményesebb, ha az önéletrajzot az adott állás igényeihez igazítod. Emeld ki azokat a tapasztalatokat és készségeket, amelyek megfelelnek a munkaköri leírásban szereplő elvárásoknak. Ha megvan a megpályázni kívánt pozíció, alaposan nézd át az elvárásokat, majd próbáld meg azonosítani azokat a készségeidet és eredményeidet, amelyek alátámasztják, hogy te lennél a legalkalmasabb a pozícióra.
6. Hazugságok szerepeltetése
Óriási különbség van az önéletrajz testreszabása és az igazság eltorzítása között. Emeld ki az erősségeidet, de ne hazudj. A munkaadók gyakran ellenőrzik az önéletrajzban szereplő adatokat, és egy hazugság felfedezése az állás elvesztését eredményezheti, valamint a jövőbeli lehetőségeidet is lenullázod az adott cégnél. Egyszerűen szólva, a hazugság a pályázatodban több kárt okoz, mint hasznot. Inkább a saját egyedi értékeidre és eredményeidre koncentrálj.
7. Gagyi e-mail cím használata
Ugye nem akarod, hogy a toborzást végző szakember már azelőtt leírjon, mielőtt bármit is megtudna rólad? Kerüld el a gagyi e-mail címeket, pl. viccesfickó129@gmail.com vagy cicamica005@freemail.hu stb. Hozz létre egy olyan e-mail címet, amely csak a nevedet tartalmazza. Például kovacs.janos@gmail.com. Ha foglalt már a név, akkor fordítsd meg a vezeték és keresztnevedet, írd egybe, esetleg adj egy végződést neki, például janos.konyacs.1986@gmail.com.
8. Figyelmen kívül hagyod az alapvető kulcsszavakat
Főként a nagyobb cégek az önéletrajz előszűrését elektronikus eszközökkel végzik. Egy algoritmus alapján kiszűrik az irrelevánsnak tűnő pályázatokat, és így alapból kisebb számú pályázót vesznek figyelembe. Olvasd el a pályázni kívánt munkaköri leírást, készíts listát a kulcsszavakról, majd ezeket illeszd bele az önéletrajzodba. Így az ilyen gépi rostán sem fogsz kipotyogni.
9. Lyukak vagy anomáliák az önéletrajzban
Ha lyukak vannak az önéletrajzodban, az nem feltétlenül jelent problémát, ugyanakkor nem árt valamilyen rövid magyarázattal szolgálni. Ennek a témának korábban már egy teljes cikket szenteltünk, ha ez az eset áll fenn nálad, érdemes alaposan tanulmányoznod a témát.
10. Nem megfelelő formátum
Használj átlátható, letisztult formátumot. Ne legyen túlzsúfolt az önéletrajz. Nyomtatásban is olvasható méretű legyen a szöveg, és könnyen olvasható legyen a betűtípus. Arra is érdemes odafigyelned, hogy a magyar ékezeteket nagyon sok betűtípus nem tudja kezelni, meglehetősen csúnya, ha minden ű és ő betűd kilóg a sorból. Válassz olyan betűtípust, amely megfelel ezeknek a szempontoknak is.
Az önéletrajz írás nem egy egyszerű mutatvány, rengeteg mindenre kell odafigyelni, hogy elkerüld a hibákat. Mielőtt nekiállnál, érdemes minél jobban beleásnod magad a témába, hogy a lehető legprofibb, és legjobb első benyomást tedd reménybeli leendő munkaadódra. Ha úgy érzed, hogy egyedül nem boldogulsz, érdemes profi önéletrajzíró szakemberre bíznod a feladatot. Amennyiben úgy döntesz, hogy szükséged van segítségre, nézz körül önéletrajz sablonjaink között, töltsd ki a weboldalunkon található űrlapot, a többit pedig bízd ránk nyugodtan.