A 2025-ös év tervezésekor fontos szempont lehet az ünnepnapok, pihenőnapok és áthelyezett munkanapok pontos ismerete. Ezek nemcsak a munkahelyi szabadságok ütemezését befolyásolják, hanem a hosszú hétvégék és családi programok szervezését is. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a 2025-ös év munkanap- és pihenőnap-beosztásáról.
Kiemelt ünnepnapok 2025-ben
Magyarországon az államilag elismert ünnepnapok munkaszüneti napnak minősülnek, azaz ezek a napok mentesek a munkavégzéstől. 2025-ben az ünnepnapok az alábbiak szerint alakulnak:
- Január 1. (szerda): Új év napja
- Március 15. (szombat): Nemzeti ünnep
- Húsvéthétfő (március 31.):
- Május 1. (csütörtök): A munka ünnepe
- Pünkösdhétfő (június 9.):
- Augusztus 20. (szerda): Az államalapítás ünnepe
- Október 23. (csütörtök): Nemzeti ünnep
- November 1. (szombat): Mindenszentek
- December 25-26. (csütörtök-péntek): Karácsony
Áthelyezett munkanapok és pihenőnapok
Az áthelyezett munkanapok és pihenőnapok célja, hogy hosszabb hétvégéket biztosítsanak, ha az ünnepnapok a hét közepére esnek. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által kiadott hivatalos rendelet szerint 2025-ben az alábbi áthelyezésekre kerül sor:
- Március 15. (szombat): Munkaszüneti nap, nem lesz áthelyezve.
- December 24. (szerda): Pihenőnap, amelyet december 14-én (szombaton) kell ledolgozni.
Hosszú hétvégék 2025-ben
A hosszú hétvégék év közbeni tervezésekor érdemes figyelembe venni az ünnepnapokat és az áthelyezéseket. 2025-ben a következő hosszú hétvégék várhatók:
- Húsvét: Március 29-31. (szombat-hétfő)
- Pünkösd: Június 7-9. (szombat-hétfő)
- Karácsony: December 24-26. (szerda-péntek, áthelyezéssel)
Mit jelent mindez a munkaadóknak és munkavállalóknak?
Az áthelyezett munkanapok betartása kötelező mind a közszférában, mind a versenyszférában dolgozók számára, kivéve, ha a munkahely eltérő munkarendben működik. A hosszú hétvégék tervezésekor érdemes előre gondolkodni a szabadságnapok körültekintő felhasználásáról.