Az önéletrajz frissítését még akkor is érdemes bizonyos időközönként elvégezni, ha éppen nem vagy aktív álláskereső. Sohasem tudhatod, hogy mikor talál meg egy lehetőség, vagy mikor kerülsz olyan helyzetbe, hogy szükséged legyen rá, és a pályázás során az időfaktor egy kulcsfontosságú tényező.
Az önéletrajz frissítése egyszerűnek tűnhet, de nem csupán annyi a feladatod, hogy kiegészíted azt a legfrissebb munkatapasztalataiddal és eredményeiddel. Ahogy telnek az évek, a karriercéljaid szinte biztosan alakulnak, változnak, így a legtöbb esetben azzal kell szembesülni, hogy a régi önéletrajzod már abszolút nem tükrözi ambícióid. Ezért is fontos időről időre befrissítened azt, hogy egy váratlan megkereséskor ne kelljen kapkodni. A gyorsaság versenyelőnyt jelenthet másokkal szemben, simán előfordulhat, hogy amíg a többiek még napokig az önéletrajzukat frissítik, téged már be is hívtak egy interjúra, mert megelőzted őket.
Milyen gyakran kell frissíteni az önéletrajzot?
Ez a karrierünk alakulásától és az esetleges változásoktól is függ. Ha 100%-ban elégedett vagy a jelenlegi pozícióddal, vagy nemrég léptettek elő, akkor ez az írás nem neked szól. Ha viszont nyitott vagy a felmerülő új lehetőségekre, akkor jobb, ha ugrásra készen állsz, ebben az esetben az a legjobb döntés, ha egy frissített önéletrajz már ott lapul a gépeden. Néhány konkrét példa, amikor érdemes erre egy kis időt szánnod:
- Úgy érzed, hogy olyan fél éven belül már szívesen váltanál
- A cégednél leépítések zajlanak, amelyek lehet, hogy téged még nem érintenek, de bármikor megtörténhet a baj, jobb résen lenni
- Megváltoztak a karrier ambícióid
- Ha csak úgy felhívna egy fejvadász, akkor nem ráznád le azzal, hogy most maximálisan elégedett vagy
Ezért jó, ha mindig friss az önéletrajzod
Érdemes időnként elgondolkodnod, hogy hol tartasz a karrierutadon. Vajon még ugyanazok a motívumok vezérelnek, mint korábban? Elégedett vagy a jelenlegi helyzeteddel, vagy ahová tartasz, ha a jelenlegi szituációban maradsz? Az elért eredményid alapján abban a pozícióban vagy, amit megérdemelsz? Az önéletrajz frissítése egy jó alkalom arra, hogy elmélkedj ezeken a dolgokon. Képzeld el vágyott pozíciót, és vesd össze az önéletrajzoddal. Van esetleg olyan pont, ami még hiányzik a karriertörténetedből? Milyen tapasztalatokat kell még szerezned? Milyen készségeket kell még elsajátítanod, hogy elérhesd a céljaidat? Tehát, ha idővel előre szeretnél lépni a karrieredben, akkor érdemes megkérdezned magadtól, hogy mi az, ami hiányzik a jelenlegi önéletrajzodból, hogy egy magasabb pozícióba kerülhess.
Hogyan állj neki az önéletrajz frissítésének?
Gondolkozz el azon, milyen munkát szeretnél
Mielőtt leülnél frissíteni az önéletrajzodat, fontos, hogy átgondold, hol látod magad a jövőben. Az önéletrajz előre és hátra is tekint. A potenciális munkáltatód ezzel a dokumentummal találkozik először, és ebből tudja leszűrni az első benyomásait azzal kapcsolatosan, hogy milyen értéket tudsz hozni a vállalathoz. Ha nincsenek átgondolt céljaid, akkor az önéletrajzod túl általános lesz. Viszont, ha elköteleződtél egy karriercél iránt, akkor olyan önéletrajzot tudsz szerkeszteni, ami egy egész karriertörténetet mesél el, és utal a jövőbeli ambícióida is.
Mindig ellenőrizd az elérhetőségeidet
Ha már jó ideje nem frissítetted az önéletrajzod, akkor előfordulhat, hogy időközben megváltozott az e-mail címed vagy a telefonszámod. Ne hagyj ki egy álláslehetőséget csak azért, mert elmulasztottad ezeket frissíteni. Nagyon bosszantó, ha emiatt csúszol le egy állásinterjúról.
Fogalmazd újra az összefoglaló részt
A személyes profil megírásának módszeréről már korábban írtunk, és ott is hangsúlyoztuk, hogy mennyire fontos az önéletrajz elején ez a pár mondat. Jó esetben néhány év alatt újabb készségeket sajátítottál el, újabb munkatapasztalatokra tettél szert, és mások lesznek a céljaid is. Tehát ezt a részt mindenképpen érdemes újragondolni.
Add hozzá a legújabb munkatapasztalataidat
Ha a legutóbbi munkatapasztalataidat meg szeretnéd jeleníteni az önéletrajzban, akkor előfordulhat, hogy érdemes elgondolkodnod azon, hogy néhány korábbit kivegyél a sorból. A 15 évnél régebbi munkatapasztalatokra általában senki sem kíváncsi. Ha mégis szeretnéd megtartani őket, akkor elegendő a foglalkoztatási dátum és a munkakör megnevezését szerepeltetni. A legtöbb helyet ezen a szűkös maximum 2 oldalban a legújabb tapasztalataidnak érdemes szentelni, kivéve akkor, ha esetleg egy korábbi munkád hirtelen ért véget, és átmenetileg valamilyen teljesen más területen tudtál csak elhelyezkedni.
Fontos, hogy olyan kulcsszavakat válassz, amelyek tükrözik a karriercéljaidat
Szánj időt arra, hogy a jelenlegi ambícióidat milyen szavakkal érdemes megfogalmaznod. Az is előfordulhat, hogy akár egy korábbi munkaköröd leírását kell átfogalmaznod úgy, hogy azokat a dolgokat emeld ki, amelyek a reménybeli pozíciódhoz kapcsolódnak. Ne legyél lusta, próbálj friss szemmel rátekinteni, mit és hogyan írnál le, ha a nulláról szerkesztenéd újra az önéletrajzot?
Frissítsd a készségeid felsorolását
Szerencsés esetben, ahogyan telnek az évek, és egyre több munkatapasztalatot szerzel, vele együtt a készségeid is gyarapodnak. Ha korábban megjelenített készségek valamelyike szükségtelen a jövőbeli sikereidhez, helyettesítsd azokat mással. Az önéletrajz bármely része, amelyet feleslegesnek lehet tekinteni, időpocsékolás a toborzó számára. Kevesebb néha több.
Ne feledkezz meg a tanulmányaidról sem
Valójában senkit sem izgat, hogy hova jártál általános iskolába vagy gimnáziumba. Középiskolai végzettségnél a szakiskolák számítanak, ezen kívül, hogy hol érettségiztél, a kutyát nem érdekli. A legfrissebb tanfolyamok, kurzusok azonban annál inkább. Érdemes mindent feltüntetni, ami a leendő munkaköröddel kapcsolatos, még akkor is, ha az „csak” egy munkahelyi továbbképzés volt. Jó esetben mindig van valami friss ebben a részben, ami azt sugallja a kiválasztást végző személyeknek, hogy kész vagy új dolgokat megtanulni, hiszen ez manapság elengedhetetlen.
Gondold át, hogy megfelelő-e az önéletrajz szerkezete
Leehet, hogy érdemes az önéletrajz dizájnt és annak felépítését is átgondolnod. Főként akkor, ha már 5-10 éves az önéletrajzod. Lehet, hogy az a formátum ma már nem állja meg a helyét. Ha nem boldogulsz vele, válassz egy önéletrajz írásra vagy szerkesztésre szakosodott szolgáltatót, így biztosan kiemelkedsz majd a jelentkezők tömegéből.
Igazítsd a LinkedIn profilodat az önéletrajzhoz
Bár ez a lépés nem szigorúan kapcsolódik az önéletrajzhoz, sok munkáltató a LinkedIn profilunkat is megnézi az önéletrajzunk mellett. Hogy elkerüljük az eltéréseket, győződjünk meg arról, hogy a LinkedIn profilunkat is ugyanazzal az információval frissítjük, mint az önéletrajzunkat. Meglehetősen ciki, hogy ha a kettő teljesen más, felvetheti a hitelesség és őszinteség kérdését is. AZONBAN LEGYÉL ÓVATOS! A LinkedIn frissítésed teljesen rendben van, ha kiegészíted a legfrissebb adatokkal, viszont ezt lehet, hogy a jelenlegi munkáltatód is látni fogja. Mindenesetre ne tüntesd fel ott magad aktív munkakeresőként, ha még nem mondtál fel a jelenlegi helyeden, mert érhetnek emiatt kellemetlen meglepetések.
Ne felejtsd el, hogy sosem tudhatod, mikor lesz szükséged egy új önéletrajzra. Természetesen nem állítjuk, hogy fél évente érdemes frissítgetned, de ha esetleg már közeledik a váltás ideje, akkor nem árt előre felkészülni.
Ha szükséged van egy profi önéletrajzra, akkor nézz körül sablonjaink között. A weboldalunkon található űrlap kitöltése után 1-2 nappal kezedben lesz egy olyan önéletrajz, ami biztosan kiemel majd a többi jelentkező közül.