Ha túl vagy már pár munkahelyen, akkor lehet, hogy már sejted, hogy nem minden állást szoktak meghirdetni az állásportálokon. Ezért is fontos, hogy regisztrálj LinkedIn-re és különböző álláskereső platformokra, valamint a fejvadászokat sem érdemes kihagynod a sorból. Tudtad, hogy a legtöbb esetben egy forintot sem kell fizetned azért, hogy segítsenek neked megtalálni álmaid állását?
Miért érdemes megkeresned egy fejvadászt?
Nem minden álláslehetőséget hirdetnek meg online. A „rejtett álláspiac” olyan állásokat rejt magában, amelyeket a munkaadók soha nem osztanak meg nyilvánosan. A fejvadászok bármilyen karrierszinten lévő pozíció megtalálásában tudnak segíteni, a magasabb pozíciók esetében pedig nagy valószínűséggel kihagyhatatlan láncszemek az álláskereső gépezetben.
Takarítsd meg időt és energiát!
Az álláskeresés idő- és energiaigényes folyamat. A keresgélés időszaka elég fárasztó tud lenni, naponta nézegeted az állásportálokat, pörgeted a LinkedIn-t, regisztrálsz különböző cégek karrieroldalára. Miért éppen a fejvadászt hagynád ki a történetből? Egy szakember rengeteg időt és energiát spórolhat meg neked azzal, hogy a látóterébe kerülő, neked való álláslehetőségeket tálcán nyújtja át számodra. Na, nem fogja helyetted megnyerni a leendő munkaadód, de ha szimpatikus vagy neki, akár még lobbizhat is azért, hogy téged válasszanak!
Útmutatás és tanácsadás
Egy fejvadász rengeteg hasznos tanáccsal tud ellátni. Segíthet átnézni az önéletrajzod, meghatározni, hogy milyen karrierszinten keresgélj, javasolhat készségeket, amelyeket érdemes folyamatosan fejlesztened, hogy kapósabb legyél a munkaerőpiacon, és igen, elérkeztünk az egyik legfontosabb tényezőhöz, el tudja mondani, hogy milyen fizetési igényt támaszthatsz egy-egy pozícióban. Abban szinte biztos lehetsz, hogy a fejvadásztól érkező álláslehetőségek mindegyikénél lesz megjelölve bérsáv. Ez egy nagyon bosszantó jelenség a magyar munkaerőpiacon, hogy a munkaadók nem szeretik megjelölni a felkínált bérsávot az álláshirdetésekben, és így egy csomó fölösleges kört futhatsz le, főként, ha csak az interjún hajlandóak először beszélni a fizetésről. Egy fejvadásznak nem célja, hogy fölösleges túráztasson téged, szeretne minél hamarabb egy olyan jelöltet biztosítani a megbízójának, aki azonnal munkába állhat. Ezért majdnem minden esetben el fogja mondani, hogy milyen bérsávra számíthatsz.
Jövőbeli munkalehetőségek
Ha egyszer már sikeresen elhelyezkedtél egy fejvadász segítségével, akkor a karriered későbbi szakaszában is bátran fordulhatsz hozzá. Hiszen már meglesz egy alapvető bizalom, így ha pár év múlva szeretnél váltani vagy feljebb lépni, akkor bátran megkeresheted. Azt is fontos tisztázni, hogy nem biztos, hogy egy adott fejvadásznál éppen akkor lesz neked való nyitott pozíció, amikor te keresgélsz, de érdemes leadnod nála az önéletrajzod, és amint beérkezik egy hozzád illő megkeresés, biztos lehetsz benne, hogy csörögni fog a telefonod.
Hogyan működj együtt sikeresen egy fejvadásszal?
Keress iparág-specifikus fejvadászt
Ma már vannak olyan fejvadászok, akik egy-egy, vagy akár egy-két iparágra szakosodtak. Előnyük, hogy nagyobb eséllyel találsz magadnak hozzád passzoló munkát, hiszen hozzájuk kizárólag olyan állásajánlatok érkeznek be, amelyek karrierszint függvényében számodra is érdekesek lehetnek. A jelölteknél általában nem elvárás a kizárólagosság, jelentkezz be több fejvadászhoz is, így növelheted az elhelyezkedési esélyeid.
Tedd fel a legfontosabb kérdéseket
Bátran mérd fel, hogy az adott fejvadász milyen eséllyel tud neked segíteni. Az első találkozás alkalmával nyugodtan tedd fel neki a kérdéseid. Például:
- Mennyire ismered az iparágamat és milyen kapcsolataid vannak a területen?
- Mennyi időbe telik általában egy jelöltet elhelyezni?
- Van-e olya siker történeted, amit megosztanál velem?
- Hogyan képzeljem el a folyamatot, mire számíthatok, az együttműködés során?
Légy őszinte az elvárásaiddal kapcsolatosan!
Mondd el a fejvadásznak, hogy milyen karrier- és fizetési elvárásaid vannak. Ne csak küldd el az önéletrajzodat, hanem egyeztess egy személyes találkozót, ahol minden fontos dolgot tisztázhatsz.
Emeld ki, hogy mi az, amiből semmiképpen sem tudsz engedni
A toborzó célja, hogy megfelelő állásba helyezzen el téged. Mondd el, hogy melyek az elvárásaid közül azok, amelyekből nem fogsz engedni. Például:
- Konkrét fizetés vagy fizetési sáv
- Rugalmas vagy hibrid munkamodellek
- Lokáció, home office lehetőségek
- Előrelépési lehetőségek
- Tanulási és fejlődési programok
Bátran kérj tanácsot, de legyél önálló
Használd ki a fejvadász szakértelmét! Keresd meg, ha elakadsz az álláskeresésben vagy kérdésed merült fel egy adott pozícióval kapcsolatban. De fontos, hogy ne hagyatkozz rá teljesen. A fejvadász célja, hogy ő tudjon elhelyezni téged az új pozíciódba, hiszen ő ez után kapja majd a jutalékot. Bátran keress meg több fejvadászt vagy munkaerőközvetítőt, jelentkezz önállóan is álláshirdetésekre!
Miért nem kerül ez nekem semmibe?
A munkaerőközvetítő cégek és a fejvadászok azoktól a vállalatoktól kapják a díjazásukat, akik megbízzák őket, hogy keressenek számukra jelölteket a megüresedett pozícióikra. Így, ha sikerül elhelyezni téged, a fejvadász nem tőled kapja meg a fizetségét. Használd ki ezt a lehetőséget, hiszen nagy valószínűséggel egy forintodba sem fog kerülni!
Bízunk benne, hogy sikerült egy kis betekintést nyújtanunk, hogy miért nem érdemes kihagynod ezt a szuper lehetőséget. Az első dolog, amit a fejvadász kérni fog tőled, az egy önéletrajz, hogy lássa, hogy mégis milyen munkatapasztalatod és egyéb készségeid vannak, amelyek kiemelnek téged a többi pályázó közül. Amennyiben még nincs önéletrajzod, és szeretnél profi szakértő segítséget kérni, válassz ki weboldalunkon egy neked tetsző önéletrajz sablont, töltsd ki űrlapunkat, a többit mi megoldjuk helyetted!